5 שנים אחרי ההפלה: המצוקה עדיין קיימת

בשוודיה נערך מחקר מקיף, אשר גילה נתון מדהים: נשים שעברו הפלה מלאכותית נמצאות בסיכון גבוה לסבול מהפרעות וממצוקות נפשיות, לא רק בסמוך להפלה אלא עד 5 שנים לאחריה. בהפלה טבעית, הסיכון להפרעות נפשיות נמשך כ-6 חודשים בלבד

בישראל כיום 22% מן ההפלות הן הפלות יזומות. הנושא מעורר תמיד דיונים סוערים, אך כעת פרסם כתב העת BMC Medicine מחקר, אשר מראה כי בעוד הפלה יזומה עלולה לגרום למצוקה נפשית משמעותית במשך כ-6 חודשים לאחר ההפלה, הרי שהפלה יזומה מעלה את הסיכון להפרעות כאלה במשך 5 שנים תמימות.

המחקר מצא נתונים עקביים המוכיחים את ההשפעה הנפשית השלילית של הפלה יזומה על האישה. 10 ימים אחרי ההפלה, 47.5% מן הנשים שעברו הפלה מלאכותית סבלו ממצוקה נפשית, לעומת 30% מאלה שעברו הפלה טבעית.

לאחר 6 חודשים, רק 22.5% מהנשים שעברו הפלה טבעית סבלו ממצוקות נפשיות, ולאחר 5 שנים – רק 2.6% מהן המשיכו לסבול ממצוקה כזו. זאת לעומת האחוזים הגבוהים בקרב נשים שעברו הפלה יזומה: 27.5% סבלו ממצוקה נפשית כעבור 6 חודשים, ו-20% המשיכו לסבול מכך גם לאחר 5 שנים.

החוקרים מדגישים כי ממצאי המחקר מחזקים את הידוע אודות ההשפעה השלילית של הפלה יזומה על ההורים. למעשה, החוקרים מסבירים כי התופעות הנפשיות לאחר הפלה מלאכותית דומות לתופעות נפשיות שמתעוררות לאחר אירוע טראומטי.

בישראל, לצערנו, 22,000 הפלות מתרחשות מידי שנה – 37% מן ההריונות בכל שנה. מתוך האחוז הזה, 15% הן הפלות טבעיות, ואילו 22% הן הפלות יזומות. כ-3-6 אחוזים מן ההפלות גוררים אחריהם גם סיבוכים.

שוקלת הפלה? מכיר/ה מישהי שנמצאת על פרשת דרכים?

אמא יקרה, אנחנו כאן, במחלקת אמ"א של הידברות, כדי לעזור לך. העניקי לילדך הזדמנות נוספת, אל תתני לו לסיים את חייו. לפניות אל מחלקת אמ"א – סיוע, ייעוץ והכוונה חינם לנשים למניעת הפסקות הריון והפלה: טל' 073-2221333, נייד 052-9551591. מייל [email protected]

כתיבת תגובה

האימייל שלך לא יוצג באתר

אולי תאהבי גם את זה

אנחנו כאן לעזור לך!.

בצורה הכי נעימה

דילוג לתוכן