"איפה המפתחות שלי?!" – הזיכרון לאחר הלידה

גם את מגלה שאת שוכחת דברים קטנים מאז הלידה? אל תילחצי, את ממש לא לבד

לא מזמן ילדת, במזל טוב. התאוששת מהלידה, החלמת, והגיע הזמן לחזור לחיים הרגילים. אב כשאת מנסה לחזור לסדר היום שלך, את מגלה שמשהו השתנה. העייפות תוקפת אותך פעמים רבות יותר מאשר בעבר, ואת מגלה שאת מבולבלת, שוכחת דברים ולא מתפקדת כמו פעם.

את לא היחידה. מחקרים רבים נערכו בנושא של הבלבול ואובדן הזיכרון לאחר לידה, ולמעשה, מתברר שנשים רבות מאד סובלות מאיבוד ברמה כלשהי של הזיכרון לטווח קצר, לעיתים כבר בזמן ההריון, ועד כשנה לאחר הלידה. התופעה הזו, כאמור, זמנית, והזיכרון עתיד לחזור לעצמו. לרוב הוא פוגע בעיקר בביצוע של משימות חדשות, ולא גורם לבעיות משמעותיות.

עם זאת, חשוב להכיר בתופעה, ולדעת שהיא קיימת. כך ניתן להתמודד איתה בצורה טובה יותר. ואיך באמת מתמודדים? ראשית, דואגים למנוחה. ככל שהיולדת מאפשרת לעצמה מנוחה רבה יותר, כך עתיד הזיכרון שלה לחזור לעצמו במהירות רבה יותר, ואיתו גם הכוחות הפיזיים.

חשוב שלא להילחץ כאשר שוכחים דבר מה, כמו "מה רציתי לעשות פה בחדר?", או "לאן בעצם הייתי צריכה לצאת?"… במקום להילחץ, כדאי לחשוב על שיטות עזר לשיפור הזיכרון, כמו לומר בקול מה שאת מתכננת לעשות, להכין רשימות כתובות למטלות מורכבות, ולהשתדל להתמקד בכל פעם במשימה אחת, מבלי שתהיינה הסחות דעת.

לכל יולדת מומלץ לקבל עזרה – מבני משפחה, מחברות, משכנות וכן הלאה. חשוב גם לשחרר מעט את החבל – מותר שתהיה כביסה מלוכלכת או כלים בכיור – זה עדיף מבית נוצץ עם אמא מרוטה מעייפות. יש הרבה "עצות סבתא" לתקופה הזו – לישון כאשר התינוק ישן, למשל, וכן הלאה. העצות הללו מצוינות, אך כדאי גם לזכור שהן לא מתאימות לכל אחת. חשוב בעיקר שכל אישה תעשה מה שמתאים לה, נוח לה ועוזר לה. כדאי לכל אישה לפרגן לעצמה זמן לעשות דברים שנותנים לה כוח – לאכול גלידה, לקרוא ספר, אמבטיה טובה… ובעיקר, צריך סבלנות. עם מנוחה וסבלנות, הגוף חוזר לעצמו בצורה מלאה.

אמא יקרה, אנחנו כאן, במחלקת אמ"א של הידברות, כדי לעזור לך. העניקי לילדך הזדמנות נוספת, אל תתני לו לסיים את חייו.

לפרטים ויצירת קשר, חינם ללא תשלום: לפניות אל מחלקת אמ"א – סיוע, ייעוץ והכוונה חינם לנשים למניעת הפסקות הריון והפלה: טל' 073-2221333, נייד 052-9551591. מייל [email protected]

כתיבת תגובה

האימייל שלך לא יוצג באתר

אולי תאהבי גם את זה

"אשה בהריון שאין לה עם מי לדבר – מרגישה בלבול, עצבות וחוסר אונים"

הילה אזרד עברה הריון ראשון קשה – אבל לא היה לה עם מי לדבר. לא היה לה את מי לשאול על מצבי הרוח, הכאבים, המחשבות, השינויים הפיזיים, הרגשיים והרוחניים. כך נולדה קבוצת הפייסבוק הכשרה "תשעה ירחי לידה", שהפכה לבית חם בעבור לא פחות מ-18,000 נשים שנמצאות בתקופה הכי מיוחדת בחייהן – ולעתים קרובות נשארות באזור גם אחריה.
מאת – שירה דאבוש (כהן)

קרא עוד »

אנחנו כאן לעזור לך!.

בצורה הכי נעימה

דילוג לתוכן