השואה השקטה: למה זוגות מחליטים על הפלה?

השואה השקטה של ימינו: מדוע זוגות מחליטים על הפלה? כל המידע לפניכם. מחלקת אמ"א


למה זוגות מחליטים על הפלה?

למה זוגות מחליטים על הפלה? יש מגוון רחב של סיבות. אם הייתם צריכים לשער כמה מהן, הייתם מזכירים אולי ממצאים מדאיגים על בריאות העובר, מצב כלכלי לא משופר, או סתם זוג שהחליט שלא מתחשק לו עוד ילד. אבל תודו שעל זה לא חשבתם: זוג שתכנן הריון, יודע שהעובר בריא ושלם – ועדין בוחר לבצע הפלה רק כי העובר משתייך ל'מין הלא נכון'. רצו בן, עודכנו שיש להם בת. רצו בת, גילו שזה בן. תסריט נפוץ? בהחלט. אבל בעוד שרוב הזוגות בולעים את האכזבה ומתנחמים בתינוק בריא, יותר ויותר זוגות ישראלים, מסתבר, בוחרים פשוט לסיים את ההריון.

התופעה המדאיגה הזו נחשפה אתמול במהדורה המרכזית של חדשות ערוץ 2. כתב הערוץ ראיין את פרופסור דניאל זיידמן, מומחה לפריון בבית החולים שיבא, שאמר את הדברים המטרידים הבאים: "במרפאה כמו שלי אני רואה לפחות פעם או פעמיים בשבוע זוג שפונה אליי לבחירת מין העובר ולפחות חצי מהם כבר עברו הפסקות הריון בגלל מין העובר. אפשר בהחלט להעריך שמדובר במשהו שהוא מאות מקרים, אולי אפילו אלפי מקרים בשנה".

בישראל נדרש לעבור וועדה מיוחדת כדי לקבל אישור לביצוע הפלה. איך ייתכן שהוועדה מאשרת הפלה רק משום שהיילוד הוא לא מהמין הרצוי? מסתבר שהנשים ההרות פשוט משקרות. בזכות בדיקות דם מתקדמות שמאפשרות את זיהוי מין העובר כבר בשבוע התשיעי של ההריון (קופות החולים אפילו משתתפות במימון הבדיקות הללו) זוגות מגלים בשלב די מוקדם האם התינוק הוא בן או בת. ואם התגלית אינה לשביעות רצונם – יש בהחלט נשים שיופיעו בפני הוועדה וישקרו לגבי נסיבות ההריון או לגבי מצבן הנפשי, על מנת לקבל את האישור.

מדינת ישראל, למרבה הצער, היא אחת המדינות המתירניות ביותר בעולם בנושאי הפלות. הרבה לפני שהפלות הפכו לחוקיות ברחבי ארה"ב, למשל, הן היו חוקיות בישראל. עד היום, קל יותר להשיג הפלה חוקית בישראל מאשר במקומות מסוימים במערב. אבל אפילו בחברה שמורגלת בהפלות מכל סיבה כמעט, נראה שהרעיון להפיל עובר רק בגלל מינו נתפס עדיין כדבר מזעזע.

מה אפשר לומר על הפלות שנעשות בעיקר מסיבה אסתטית?

אבל בנימת הזעזוע של הדיווח בתקשורת הכללית מהולה לא מעט צביעות. אחרי הכל, תופעת ההפלות בישראל מהווה דוגמה מצוינת של 'מדרון חלקלק'. ההפלות הראשונות היו לכאורה משיקולי טובת הילד: למה צריך תינוק להיוולד לאם שלא מוכנה לגידול ילדים או למשפחה ששקועה בעוני מחפיר? אבל כשהתחילו הבדיקות המתקדמות, המזהות מומים אפשריים בעובר, התפיסה החלה להשתנות. למה שהורה יצטרך להתמודד עם תינוק שאינו מושלם? וכך, היום, נדיר לפגוש בארץ ילד עם תסמונת דאון שאינו בן למשפחה דתית או חרדית: רוב העוברים עם תסמונת דאון מסיימים את חייהם עוד ברחם. בדומה לכך, אימהות לעוברים שהבדיקות מזהות הידבקות שלהם בנגיף CMV בהריון מקבלות המלצה חמה להפלה – על אף שרוב הסיכויים שהילד יהיה בריא לגמרי, או יסבול מליקויים קלים יחסית.  ואם עוד היה אפשר להבין הורים שחוששים לגדל ילד עם תסמונת המאופיינת בפיגור ולעיתים אף בבעיות בריאות לא פשוטות, מה אפשר לומר על הפלות שנעשות בעיקר מסיבה אסתטית?

משפחת גור אריה שהתה אז בהולנד, והחוויה הסביבתית אחרי הלידה היתה חיובית מאד, לדברי האם:"תום שלי נולד בהולנד, ולמרות חששות ראשוניות מהתגובות של אנשים יצאתי איתו לעולם מהרגע שרק יכולתי. אז התברר לי שבהולנד מדובר בתופעה מוכרת מאוד, והתגובות היו בהתאם וכללו סיפורי הצלחה מלאי חיבה ואופטימיות. הלך הרוח החיובי הזה מתבטא בעייני גם בסטטיסטיקה נמוכה ביותר של הפסקות הריון בשל מקרים של שפה שסועה, שעומדת על אישה אחת בממוצע בשנה". 

הפלות עוברים בריאים 'מהמין הלא נכון'

בארץ שהאקלים הציבור שלה מעודד הפלות על כל סימן של חוסר שלמות בעובר (הסיבה היחידה שעוד מסתובבים בינינו בעלי צרכים מיוחדים, מן הסתם, היא שלא את הכל אפשר לזהות בשלב ההריון. אוטיזם, למשל…) אי אפשר באמת להתפלא על תופעה של הפלות עוברים בריאים 'מהמין הלא נכון'. מי החליט שלהפיל תינוק בריא ממין זכר חמור יותר מהפלת תינוק בריא עם פגם אסתטי? אחרי הכל, לזוג הזה יש כבר ארבעה בנים, נמאס להם לגמרי מאוברולים כחולים, והאם בוכה בלילות מרוב רצון לבת משלה. תודו שהדבר האנושי והמתחשב ביותר במקרה הזה הוא פשוט להתפטר מהבן המיותר שטרם נולד.

אחת התופעות הנאלחות ביותר במדינות מסוימות כמו הודו וסין הוא רצח תינוקות בנות. במקומות כאלה, בו מושם ערך רב על הבנים דווקא, הממשלות מנהלות מאבק קשה נגד הורים שחושבים שזה לגיטימי לרצוח תינוקת בת שעות ספורות – רק כי היא תינוקות ולא תינוק. התופעה הזו, מיותר לציין, זוכה לגינויים ברחבי העולם ומשאבים רבים מושקעים במאבק נגדה.

אבל האם אנחנו בישראל באמת יותר טובים מאשר בכפרים הנבערים של המזרח, בהם רצח תינוקות בנות הוא לגיטימי? בהסתמך על הכתבה ששודרה אתמול בערוץ 2, לא בטוח בכלל. המדרון החלקלק של ההפלות, כך נראה, הוביל אותנו לבסוף לתהום שאפילו תומכי ההפלות הגדולים של פעם לא היו מזהים: תינוק בדיוק כמו שאני רוצה – או תינוק שאין לו זכות לחיות.

מתלבטים? רוצים להתייעץ? מחלקת אמ"א תשמח לשמוע מכם. בשמחות תמיד. לפניות אל מחלקת אמ"א – סיוע, ייעוץ והכוונה לנשים למניעת הפסקות הריון והפלה: טל' 073-2221333, נייד 052-9551591. מייל [email protected]

כתיבת תגובה

האימייל שלך לא יוצג באתר

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אולי תאהבי גם את זה

"הריון? רק בעיה שיש לפתור ולעבור הלאה…" – האומנם?

"זה ההיריון שלך, החיים שלך, הגוף שלך, ההחלטה שלך". מסר כובש. "את צריכה להחליט מה טוב לך". ססמה שמתחברת היטב. "עמדי על שלך והילחמי בכל מי שיעז לנסות ולהגיד לך אחרת". ממש ויראלי. "כי זו לא את בלבד – זו כולנו, ואת חיילת במהפכה". מלחמה ושלום? ושורת המחץ היא: "הריון? רק בעיה שיש לפתור ולעבור הלאה… " האומנם?

קרא עוד »

אנחנו כאן לעזור לך!.

בצורה הכי נעימה

דילוג לתוכן