״האמונה הגדולה שלנו וההסתמכות על דעת גדולי תורה, הצילה את העובר שלנו מהפלה״

עוד בדיקה בעייתית ועוד אחת, והרופאים הגיעו למסקנה שלעובר יש תסמונת מסוכנת. הסוף היה שמח. אדל דיין

בחודש החמישי להריונה של שרה, נצפה חור בליבו של העובר במהלך בדיקת הסקירה המורחבת. הרופאים טענו כי נתון זה וממצאים בעייתיים נוספים שנצפו במהלך הבדיקהֿ, עלולים להעיד על תסמונת קשה והמליצו להם לשקול לגשת להפלה. אך בזכות העידוד והתמיכה שקיבלו ממחלקת אמ״א בהידברות, אמונתם החזקה והתייעצות עם גדולי הרבנים בארץ – הם החליטו להשאיר את העובר, ולפני כחודש, ברוך השם, שרה ילדה תינוק בריא ושלם.

״הבן הבכור שלנו, שהוא כיום בן שנתיים, נולד עם חור בלב״, מספרת שרה, חרדית בעלת תשובה כבת 27, ממרכז הארץ. הוא נולד עם חשד לתסמונת שפוגמת בגדילה וכרוכה במספר בעיות רפואיות. לכן בהיריון השני הוגדרתי בהיריון בסיכון, והתבקשתי לעבור אקו לב עוברי. ניגשתי לבדיקה ושם שוב גילו, כמו בפעם הראשונה, שלעובר יש חור בלב. בעקבות התוצאות הופנינו לסקירת מערכות מורחבת, ושם מצאו חור בלב, מוקד אקוגני בחדר שמאל של הלב ובנוסף, גם מצאו שיש ציסטה במח של העובר. בפענוח התוצאות, הרופאים טענו ששלושת הממצאים האלו עלולים להצביע על כך שהעובר יסבול מתסמונת קשה. הם המליצו לנו לגשת לבדיקת מי שפיר, שם נוכל לדעת בוודאות גדולה יותר במה מדובר. אבל בגלל שהייתי בשבוע ה- 24״, ממשיכה שרה ומספרת, ״זה היה עלול לסכן את העובר. הם טענו שאצטרך להמתין עד לשבוע ה-32 כדי לעבור את הבדיקה הזו, ואם התוצאות לא תצאנה טובות – נוכל לגשת להפלה. בנוסף, קיבלנו הפנייה לבדיקת אולטראסאונד מכוון מוח״.

כיצד הגבתם?

״בהתחלה היינו בהלם, לא האמנו שזה קורה לנו. לאחר לידת הבן הבכור שלנו, רופא גנטיקאי ייעץ לנו לגשת לבדיקות לפני שמתכננים הריון שני, אבל בחרנו לא לעשות את הבדיקות, כי חשבנו שהתסמונת של הבן שלנו היא נדירה כ״כ ומה הסיכוי שזה יקרה גם בשני. לכן במהלך ההיריון השני, כשהתבשרנו שיש חשד לתסמונת, הצטערנו מאד שלא הקשבנו לרופא ורצינו להחזיר את הגלגל לאחור. אבל בדיעבד, הכל לטובה!

"די מהר התעשתנו, אנחנו אנשים מאמינים. החלטתי לפנות להידברות. למזלי, יש לי אפליקציה של האתר. נכנסתי למחלקת אמ״א והתחלתי לקרוא כתבות עם סיפורים של נשים שעברו כל מיני ניסיונות במהלך ההיריון, וזה נטע בי תקווה. החלטתי להתקשר לקלינה. היא ממש הצליחה לעודד ולרומם אותי, ואמרה לי לא לדאוג, שיש הרבה מקרים כאלה. היא ביקשה שאשלח לה את הממצאים והמליצה לי לא לגשת למי שפיר, אלא רק לאולטראסאונד מכוון מוח.

"מיד לאחר השיחה עם קלינה נסענו לבקש את ברכתו של רבי דוד אבוחצירא בנהריה. הרב בירך ואמר שאין לנו מה לדאוג, הכל בסדר עם העובר, הכל תקין".

ממצאי הבדיקות: הציסטה במח והחור בלב נעלמו

"החלטנו כי אנחנו ממשיכים עם ההיריון ויהי מה. ניגשנו לבדיקת אולטראסאונד מוח, שם גילו כי הכל תקין לחלוטין ולא קיימת שום ציסטה במוח של העובר!

"גם בבדיקת האקו לב עוברי, הרופא מצא שהחור בלב קטן משמעותית. עם התוצאות האלו חזרנו לייעוץ גנטי, שם התבקשנו לערוך בדיקת מי שפיר או NIPT. אנחנו החלטנו לא לגשת לבדיקות האלה – מבחינתנו זה היה חסר תועלת, כי בכל מקרה לא התכוונו לבצע הפלה מלאכותית".

לידת תינוק בריא ושלם בשבוע ה-41 להיריון

״אל חדר הלידה הגעתי בשבוע ה-41. אמנם היתה לי לידה לא פשוטה – שהיתי בבית החולים מספר ימים ולבסוף ילדתי בניתוח קיסרי, אך ברוך השם ילדתי תינוק בריא ושלם. לאחר הלידה, הרופאים לקחו את התינוק ובדקו אותו, הם ערכו לו אקו לב ומצאו שהחור בלב נסגר לחלוטין, וכל הבדיקות הכלליות שערכו לו הצביעו שהמצב הבריאותי של התינוק שנולד לנו הוא תקין לחלוטין.

מהניסיון הזה שעברתי למדתי על בשרי כמה חשוב להתחזק באמונה ובביטחון בקב״ה, וכמה צריך דעת תורה. כשהולכים עם דעת תורה ומקבלים ייעוץ מגדולי ישראל, אז לסמוך על זה ולהיות תמים עם השם. ללא דעת התורה והתמיכה ממחלקת אמ״א היינו עלולים ליפול חלילה למקומות קשים, כמו הפלה, שאין מהם דרך חזרה״.

שוקלת הפלה? מכיר/ה מישהי שנמצאת על פרשת דרכים?

אמא יקרה, אנחנו כאן, במחלקת אמ"א של הידברות, כדי לעזור לך. העניקי לילדך הזדמנות נוספת, אל תתני לו לסיים את חייו. לפניות אל מחלקת אמ"א – סיוע, ייעוץ והכוונה חינם לנשים למניעת הפסקות הריון והפלה: טל' 073-2221333, נייד 052-9551591. מייל kalina@htv.co.il

כתיבת תגובה

האימייל שלך לא יוצג באתר

אולי תאהבי גם את זה

הנס הפרטי של ליאל

"צריך לפרסם את הפעילות של מחלקת אמ"א של ארגון 'הידברות'. זה מפעל חסד שמציל חיים וחשוב שיכירו אותו וייעזרו בו. לדעתי, צריך שכל מי שהיה במצב שלי ושל אישתי, ידע, שפנייה ל'אמ"א'  משנה את החיים!

קרא עוד »

אנחנו כאן לעזור לך!.

בצורה הכי נעימה

דילוג לתוכן